Jak pomóc osobie z depresją?

Na depresje choruje aż 350 milionów ludzi na całym świecie. Rodzina i przyjaciele często okazują się najlepszą podporą dla takiej osoby. Zdarza się jednak, że nie wiedzą oni jak mogą pomóc, w jaki sposób rozmawiać, a także co mogą zrobić.

Czego nie robić?

Przede wszystkim należy być świadomym, że depresja jest chorobą, a nie czyimś wymysłem, który ma na celu przekłucie uwagi. Nie wynika ona z lenistwa ani braku motywacji, jej podłoże jest głębsze. Ważne jest, aby nie porównywać sytuacji chorego do innych ludzi. Często zdarza się, że na depresję chorują osoby, u których mogłoby się wydawać, że niczego więcej w życiu im nie potrzeba. Takie porównywanie może spowodować, że osoba cierpiąca na depresję będzie miała poczucie winy, że cierpi kiedy „inni mają gorzej”. Również może pogłębić to jej smutek.

Pocieszanie, także może przynieść odwrotny skutek. Powiedzenie „wszystko będzie dobrze” może sprawić, że osoba chora poczuje się niezrozumiała i nie będzie chciała rozmawiać o emocjach, uczuciach, które jej towarzyszą.

Jak wspierać osobę chorą na depresję?

Kiedy mamy stały kontakt z osobą chorą na depresję, ważne jest, aby okazywać jej wsparcie. Oprócz profesjonalnej pomocy, potrzebuje ona zrozumienia ze strony bliskich. Ważne jest, aby być przy takiej osobie, a także doceniać ją. Dla niej samo wstanie z łóżka bywa wyzwaniem, nasza obecność i zaangażowanie w jej codziennych czynnościach, sprawi, że nie będzie się ona czuła sama. Warto również zadawać pytania. Zadawajmy pytania wprost, bez owijania w bawełnę. Pytajmy o samopoczucie i czego dana osoba potrzebuje i na co ma ochotę.

Opieka nad osobą cierpiącą na depresję wymaga dużo cierpliwości i spokoju. W takiej sytuacji należy również zadbać o własne zdrowie psychiczne dobre samopoczucie.