Jak widzi daltonista?

Daltonista to osoba, która ma wrodzoną wadę wzroku. Wynika ona z nieprawidłowości w budowanie siatkówki oka. Dotyka prawie wyłącznie mężczyzn i jest dziedziczna. Wiele osób myśli, że taka osoba może widzieć tylko czerń i biel. W rzeczywistości zdecydowana większość widzi kolory, jednak inaczej niż zdrowy człowiek.

Na jaki kolor widzi daltonista?

Daltonizm to zaburzona percepcja barw. Oko daltonisty nie potrafi rozpoznawać koloru zielonego, a także ma problem z rozróżnieniem barwy czerwonej, pomarańczowej i żółtej. Większość takich osób widzi kolory, jednak ma problem z rozróżnieniem ich lub dostrzega je w mniejszym nasyceniu. Zazwyczaj postrzegają oni świat w odcieniach koloru niebieskiego i żółtego. Dostrzegalność barw zależy od ich nasycenia i oświetlenia.

Taka wada najczęściej nie łączy się z innymi. Wielu daltonistów często nie zdaje sobie sprawy z tego, że widzą inaczej niż inni, ponieważ od urodzenia są przyzwyczajeni do swojej palety barw.

Rodzaje daltonizmu

Wyróżnia się trzy rodzaje zaburzeń widzenia barw, zależą one od rodzaju i stopnia uszkodzenia czopków, odpowiadających za postrzeganie barw.

Dichromatyzm występuje u osób, u których stwierdza się całkowity brak jednego z rodzajów czopków. Dzieli się na protonopie, czyli mylenie barwy czerwonej z zieloną i  nierozpoznawanie jej, a także tritanopie, która charakteryzuje się myleniem barwy niebieskiej z czernią.

Trichromatyzm dotyczy zaburzenia odbierania barwy niebieskiej. Występuje kiedy jeden z trzech rodzajów czopków ma obniżoną wrażliwość na światło.

Monochromatyzm to całkowita niezdolność do rozróżniania barw.