Jak napisać przemówienie

Pisanie przemówienia może sprawić kłopot. Chcemy wygłosić mowę, która będzie interesująca dla słuchaczy i dodatkowo miała jasny, zrozumiały przekaz. Twoje przemówienie musi być dostosowane do grupy odbiorców, zarówno pod względem tematu i języka. Warto przed napisaniem przemówienia poznać swoich odbiorców. Pomoże ci to ukierunkować spostrzeżenia, doświadczenie i wiedzę.

Wstęp do przemówienia

Pisząc wstęp należy pamiętać o przywitaniu się z słuchaczami, przedstawieniu się i zaprezentowaniu tematu. To bardzo ważne, aby publiczność wiedziała kogo słucha i o czym jest mowa. Kolejnym twoim zadaniem jest przekłucie uwagi widzów. Możesz to zrobić zadając pytanie retoryczne, wygłaszając jakiś zaskakujące stwierdzenie, czy też mówiąc słynny cytaty. Wzbudzi to ciekawość odbiorców i skłoni do refleksji.

Rozwinięcie przemówienia

Rozwinięcie to główna część przemówienia, w której mówca wygłasza swoje argumenty. Podziel tą część na 3 najważniejsze punkty. Każdy z argumentów pisz w nowym akapicie i jasno określ o czym jest każda sesja. Nie pisz długich zdań. Używaj prostego, zrozumiałego, emocjonalnego języka. Warto również stosować porównania i metafory. Zwracaj się do odbiorów w pierwszej osobie, widzownie będą mieli wtedy pewność, że mówisz do nich. Warto również odnosić się do osobistych doświadczeń, odbiorcy będą mogli się z nimi utożsamić.

Zakończenie przemówienia

Dobre zakończenie powinno obejmować wszystko co do tej pory napisałeś i zapaść w pamięć. Podsumuj swoje słowa i spraw, aby słuchacze jeszcze długo po twoim wystąpieniu zastanawiali się nad nimi.